بهترین تغذیه برای مرغ ها در زمستان

در طول فصل زمستان همچنین بسیار مهم می باشد که پروتئین بیشتری به مرغ ها بدهید. این مواد به مرغ ها کمک می کنند که پرنده ها در فصل زمستان پرهای بیشتری تولید کنند تا گرم بمانند. همچنین پروتئین کافی می تواند موجب تولید تخم های بیشتری در مرغ ها شود.

چون در فصل زمستان سبزیجات مورد استفاده مرغ ها از بین میروند، بهتر است مقداری سبزی نیز به غذای آن ها اضافه نمایید. اسفناج، برگ چغندر و دیگر سبزیجات با ارزش غذایی بالا برای تغذیه زمستانی مرغ ها مناسب هستند. سعی کنید غذا را در فصل زمستان به روی زمین نپاشید زیرا اگر مواد غذایی خیس شوند مرغ ها آن را نمی خورند. مواد غذایی را در دانخوری به مرغ ها بدهید.

عواملی که می توانند در زمستان به مرغ ها آسیب بزنند

خیس شدن مرغ ها در فصل زمستان می تواند موجب بیماری آنها شده و موجب کاهش تخمگذاری شان شود. در صورتی که مرغ ها در معرض وزش مستقیم باد سرد قرار بگیرند نیز تخم گذاری آنها کاهش یافته و بیمار می شوند.

از عوامل دیگری که می تواند موجب بیمار شدن مرغ ها در فصل زمستان باشد، خیس بودن زیر پای آنهاست. همچنین تغذیه ناکافی و کم بودن مواد مغذی و پروتئین ها در جیره غذایی آنها می تواند موجب بیمار شدن مرغ ها شود.

اگر مرغ های تخمگذار شما در فصل زمستان به هر دلیل خیس شدند فوراً اقدام به خشک کردن آنها نمایید و در صورت بیمار شدن مرغ ها به دامپزشک مراجعه نمایید.

برای اینکه زیر پای مرغ ها خیس نشود نیز می توانید از پوشال چوب، خاک اره و یا سبوس برنج در کف سالن بکارگیری کنید.

توجه داشته باشید که  باید از وزش باد سرد مستقیم به مرغ ها جلوگیری شود و حتما مرغ ها را در سالن ها یا لانه هایی که آنها را از وزش باد و باران و برف محافظت می نماید نگهداری کنید. دیواره ها و سقف لانه مرغ را حتما به خوبی درزبندی کنید. 

بهترین خوراک برای جوجه ها در زمستان

مرغ ها در زمستان و سرما به تدریج به سرما عادت می کنند ولی جوجه ها در برابر سرمای زمستان حتما باید محافظت شوند. اگر در این فصل قصد جوجه کشی دارید، حتما محیط نگهداری جوجه ها را گرم کنید بویژه در دو هفته اول دمای بالای ۳۰ درجه برای محیط نگهداری جوجه ها توصیه شده است. تغذیه جوجه ها را هم با استارتر و دان پرورشی جوجه شروع کنید، اینکار موجب سالم ماندن آنها در فصل زمستان خواهد شد.

توجه کنید که نباید جوجه ها را در معرض وزش هوای سرد قرار دهید و نباید زیاد در محیط خیلی سرد بمانند. همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم می توانید در زمستان از لامپ مادر مصنوعی برای گرم نگه داشتن جوجه ها استفاده کنید.

نور مناسب

نور یکی از عواملی می باشد که بر تخم گذاری مرغ ها تاثیر مستقیم دارد. در فصل زمستان همانطور که می دانید طول روز کوتاه می شود و به همین دلیل امکان دارد تخمگذاری مرغ ها کم یا متوقف شود. مرغ ها نیاز دارد که در طول روز به مدت ۱۶ ساعت در معرض روشنایی و نور قرار بگیرند. پس اگر میخواهید در زمستان مرغ های شما تخمگذاری کنند، می توانید برای رفع کمبود نور از دو یا چند عدد لامپ نیز بکارگیری نمایید.

آب

در فصل زمستان در مناطق کوهستانی به دلیل اینکه هوا به زیر صفر می رود، احتمال اینکه آب درون آبخوری مرغ یا آب درون مخزن ها یخ بزند بسیار زیاد است. پس باید از منبع آب مرغ ها در زمستان محافظت نمایید. دمای مناسب آب مصرفی مرغ ها حدودا ۱۴ درجه است. در صور کمتر یا بیشتر شدن دمای آب از این میزان، پرنده آب کمتری مصرف می کند و در نتیجه بر تولید تخم و مصرف دان و وزن پرنده اثر می گذارد.

 


chat_bubbleارسال نظر

نظر شما پس از تایید ، قابل رویت خواهد بود